Norsk Forening for Albinisme - Sjeldent vakker

Kategori: Generelt
søndag 19. oktober 2025

Ung med albinisme? Bli med på nordisk konferanse på Hurdal!


13.–15. mars 2026 samles unge med albinisme fra hele Norden til en helg fylt med faglig påfyll, aktiviteter og fellesskap. Konferansen arrangeres på Hurdal Syn- og Mestringssenter, og er et samarbeid mellom Norsk Forening for Albinisme (NFFA) og Dansk Forening for Albinisme (DFFA).

Et nordisk møtepunkt

Konferansen er åpen for alle unge mellom 14 og 30 år som har albinisme – uavhengig av medlemskap i foreningene. Også foreldre og søsken er velkomne. Målet er å skape en inkluderende møteplass med rom for både kunnskap, erfaringsutveksling og sosialt samvær. Arrangementet er finansiert av EU og Erasmus+ Ungdom.Logo_Erasmus_pluss_ungdom_Blue

Med plass til 108 deltakere håper arrangørene på bred deltakelse fra Norge og Danmark, og dersom det er ledig kapasitet, vil også svenske ungdommer med albinisme bli invitert.

Lenke til flyer.

 

Foredrag og faglig innhold

Konferansen byr på et variert program med internasjonale foredragsholdere:


Aktiviteter for alle

I tillegg til det faglige innholdet blir det mange spennende og tilrettelagte aktiviteter:

En profesjonell fotograf vil dokumentere konferansen og tilby portretter og gruppebilder for dem som ønsker det.

 

Livskvalitet og forskning

Deltakerne inviteres også til å svare på en spørreundersøkelse om livskvalitet blant unge med albinisme. Undersøkelsen kan danne grunnlag for videre forskning – kanskje som del av en masteroppgave med bredere datagrunnlag.

Påmeldingsfristen er 15. desember, men vi oppfordrer deg/dere til ikke å vente for lenge da det er et begrenset antall plasser.

 

Her er påmeldingsskjema som ligger på DFFA sin nettside.